Алергічний риніт
Алергічний риніт – це алергічна реакція, яка вражає приблизно 25% населення. Для захворювання характерне запалення слизової оболонки носа, спровоковане такими алергенами, як пилок квітучих рослин, пилові кліщі та побутовий пил. Загальні симптоми алергічного риніту: закладеність носа, нежить, чхання та свербіж у носі. Алергічний риніт може бути сезонним або постійним, цілорічним.
Сезонний алергічний риніт часто називають «сінною лихоманкою», оскільки він пов’язаний із вдиханням пилку дерев і трав, який може поширюватися з повітрям від кінця лютого до жовтня.
Постійний алергічний риніт зумовлений такими алергенами, як пилові кліщі, домашній пил, цвіль і шерсть тварин, які є в приміщенні протягом цілого року.
Які симптоми алергічного риніту?
Алергічний риніт може проявлятися різними симптомами, які відрізняються за інтенсивністю та тривалістю. Найпоширеніші ознаки недуги – це закладеність носа, нежить, чхання та свербіж у носі. Люди з алергічним ринітом також можуть відчувати тиск у приносових пазухах, головні болі, втому та зниження концентрації. У деяких випадках алергічний риніт може призвести до таких ускладнень, як синусит або середній отит.
Які причини цієї алергії?
Алергічний риніт зумовлений алергічною реакцією на певні речовини, що потрапляють у дихальні шляхи. Ці речовини, які називаються алергенами, провокують реакцію імунної системи. Вона вивільняє хімічні речовини, насамперед гістамін, які спричиняють симптоми алергічного риніту. Найпоширенішими алергенами, які провокують появу алергічного риніту, є пилок квітучих дерев, трав і бур’янів, пилові кліщі, домашній пил, шерсть домашніх тварин і цвіль.
Які заходи профілактики алергічного риніту?
Можна вжити певних заходів, щоб зменшити вплив алергенів і запобігти алергічному риніту. Найкраща профілактика цього захворювання – це уникнення алергенів і гігієна носа.
Для уникнення алергенів (пилку рослин, пилових кліщів, пилку і шерсті домашніх тварин) потрібно усунути або принаймні зменшити контакт з ними. З цією метою слід тримати вікна зачиненими, щоб запобігти потраплянню до оселі пилка небезпечних рослин, регулярно проводити вологе прибирання, частіше прати постіль для усунення пилових кліщів і зменшити контакти з домашніми тваринами.
Гігієна носа також запобігає алергічному риніту. Йдеться про промивання носа ізотонічним розчином, який може допомогти вимити алергени та полегшити закладеність носа.
Зволожувачі повітря також корисні, бо зменшують сухість у носі, що може відвернути розвиток подразнення та запалення.
Як лікувати алергічний риніт?
Незалежно від вашого алергену, рекомендується уникати подразників, які послаблюють слизову оболонку носа: вдихання тютюнового диму, запахів і дрібних частинок побутової хімії, ароматизаторів для дому та парфумів.
Ось деякі варіанти лікування алергічного риніту:
Інтраназальна фототерапія для полегшення та лікування симптомів алергічного риніту. Червоне світло, яке випромінює спеціальний пристрій, стимулює природні процеси загоєння в організмі, допомагає зменшити запалення та алергічні реакції на слизовій оболонці носа.
Засоби на основі натуральних активних інгредієнтів, наприклад гіпертонічний сольовий розчин, який покращує дихання та усуває симптоми алергічного риніту.
Нарешті, для дуже стійких і дошкульних алергічних ринітів можна використовувати десенсибілізацію, або специфічну імунізацію. Таке лікування полягає в надходженні до організму дуже низьких доз алергену і сприяє поступовій втраті чутливість до нього. Проводити десенсибілізацію необхідно протягом тривалого періоду. Запитайте свого лікаря або фармацевта.
Inserm: Алергічний риніт, для покращення лікування. Веб-сайт https://www.inserm.fr/information-en-sante/dossiers-information/rhinite-allergique Оновлення 12/03/2016.
Балмер-Вебера К., Хелблінг А.: Зло 20-го століття; Алергічний риніт. Forum Med Швейцарія. 2017;17(08):179-186.
SPLF: Рекомендації щодо діагностики та лікування алергічного риніту. Журнал респіраторних захворювань, 2010; 27 S106-108.
O’Hehir R, Holgate ST, Sheikh A: Allergology: the Middleton, Cha