Естафета полінозу з весни до осені

Коли цвітуть рослини-алергени?

На повні груди вдихати пахощі лісу, саду, польових трав – що може бути краще для жителя мегаполісу, який вирвався з кам’яних джунглів у відпустку або на вихідні? Однак багато людей від березня і аж до вересня включно позбавлені цієї можливості через поліноз – алергічне захворювання, зумовлене пилком рослин, які квітують.

На території України різні рослини-алергени цвітуть, немов передаючи одна одній естафету: тільки-но відцвітають одні, як інші розпочинають викидати невидимий пилок у повітря. За сухої вітряної погоди він розноситься на великі відстані й тривалий час не осідає. Тож хворі на поліноз без кінця страждають від чхання, ринореї, закладення носа, сльозотечі й почервоніння очей. Нетривалі дощові періоди відносного спокою змінюються загостреннями, коли з-за хмар знову визирає сонце і розквітає черговий алерген.
У багатьох алергічний риніт вже став хронічним і триває цілий рік. Це пов’язано з тим, що без лікування імунна система людини починає неправильно реагувати на дедалі більшу кількість алергенів. Скажімо, спочатку в людини спричиняє поліноз тільки пилок злакових, а згодом – вже й хрестоцвітних рослин.

Полізноз є не просто неприємним, а й небезпечним захворюванням, адже він створює передумови для розвитку бронхіальної астми. Свій негативний внесок в його поширення роблять несприятливі екологічні умови та забруднення повітря у великих містах. Через це від пилкової алергії страждають люди навіть у тих місцевостях, де квітучих рослин зовсім небагато.

Покращити самопочуття їм допоможе насамперед промивання носа морською водою, яка очищує слизову від пилку. Не обійтися також без прийому антигістамінних засобів та місцевого застосування назальних кортикостероїдів. Річ у тім, що не тільки гістамін є відповідальним за симптоми полінозу, а й інші медіатори реакцій гіперчутливості до алергенів, наприклад лейкотрієни. При зменшенні синтезу та вивільнення цих речовин із лейкоцитів усувається набряк та запалення слизових оболонок носа та очей.

Сучасні ендоназальні кортикостероїди взагалі не спричиняють системної дії та, відповідно, побічних системних ефектів, оскільки вони впливають лише на осередок алергічного запалення. Саме це притаманне, наприклад, мометазону фуроату, що призначений для лікування сезонного та цілорічного алергічного риніту у дорослих і дітей віком від двох років.

Ніна ЛОГВИНЧУК

*Определитель высших растений Украины / Доброчаева Д.Н., Котов М.И., Прокудин Ю.Н. и др. – Киев: Наук. думка, 1987, – 548 с.

Рішення від Хьюмер

Previous slide
Next slide

Інщі статті